5 ciekawostek o polskich plażach!

Sopot, Jastarnia, Łeba i inne nadmorskie miejscowości rokrocznie wybierane są przez Polaków jako główne miejsca wakacyjnego wypoczynku. Pomimo tego, szereg informacji na temat Morza Bałtyckiego wciąż nie jest znana dla większości turystów.

Poznaj 4 ciekawostki o polskich plażach!

Najdłuższe molo w Europie

Obowiązkowym punktem na mapie Sopotu jest molo im. Jana Pawła II, wzniesione w roku 1928. Wchodzące w głąb Zatoki Gdańskiej posiada aż pół kilometra długości, skąd można podziwiać widok na m.in. Grand Hotel i Kępę Redłowską.

Ze względu na szczególne gabaryty, molo w Sopocie jest najdłuższym obiektem tego rodzaju w Europie!

Najniższa latarnia morska w Polsce

Najsłynniejszą nadmorską miejscowością, zlokalizowaną na Mierzei Helskiej, jest Jastarnia. Pięć kąpielisk morskich, port i trzy przystanie to tylko niektóre z atrakcji oferowanych na miejscu.

W Jastarni zlokalizowana jest najniższa latarnia morska w Polsce, której wysokość wynosi zaledwie 13,3 metra!

Bałtyk najmłodszym (i najsłodszym) morzem świata

W porównaniu z innymi naturalnymi zbiornikami wodnymi, Bałtyk jest z całą pewnością najmłodszym morzem świata. Szacuje się, że polskie morze powstało około 12 tysięcy lat temu w wyniku cofania się lodowca.

Morze Bałtyckie stanowi również jedno z najsłodszych zbiorników świata. Wartość jego zasolenia jest pięciokrotnie niższa w stosunku do średniej oceanicznej, co jest spowodowane niską temperaturą wody i niewielkim tempem parowania.

Wraki na dnie Bałtyku

Zgodnie z szacunkami, na dnie Morza Bałtyckiego znajduje się ponad 100 wraków statków! Do najsłynniejszych należą:

  • okręt „Boelcke”
  • holownik „Abile”
  • lotniskowiec „Graf Zeppelin”
  • tankowiec „Franken”