Marcin Drogomirecki, ekspert od rynku nieruchomości, wnikliwie analizuje sytuację na rynku wtórnym. Zauważa on, że skromniejsze i mniejsze ośrodki miejskie prezentują przeciętne oferty cenowe dla lokali, które często są kilkukrotnie niższe w porównaniu do tych z największych miast. Wyjątkiem jest tutaj segment kurortów, gdzie ceny nieruchomości utrzymują się na wysokim poziomie.
Drogomirecki podkreśla, że w dynamicznie zmieniającym się rynku mieszkaniowym, kluczowym elementem jest szybki wzrost cen. Ta kwestia przyciąga uwagę wielu Polaków. Część osób robi to z myślą o planowanej inwestycji w nieruchomości, inni z kolei rozważają potencjalne dochody ze sprzedaży swojej własności, a jeszcze inni starają się ocenić wartość swojego majątku na podstawie aktualnych stawek.
Eksperci zazwyczaj koncentrują swoje analizy na największych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław i Łódź. Dlatego ogólna świadomość społeczeństwa na temat wysokich cen mieszkań najczęściej dotyczy właśnie tych lokalizacji. Tymczasem warto pamiętać, że większość społeczeństwa nie mieszka ani nie planuje zamieszkać w tych miastach – zauważa Drogomirecki.