Transport okrętu podwodnego "Sokół" do centrum Gdyni

Zgodnie z założonym planem, trudny proces przewozu okrętu podwodnego „Sokół” ze stoczni PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu do centrum Gdyni przebiega bez problemów. Okręt ten, wycofany niedawno z aktywnej służby, ma stać się eksponatem w muzeum. „Sokół” już dotarł do Nabrzeża Pomorskiego na pokładzie pontonu. Według harmonogramu, jutro 20 listopada, ma zostać przeniesiony na ląd.

Okręt podwodny ORP „Sokół”, po renowacji przeprowadzonej w PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu, udał się drogą morską do Śródmieścia Gdyni w piątek 17 listopada. Teraz, jako nowy eksponat Muzeum Marynarki Wojennej, zajął swoje miejsce w centrum miasta, gdzie uprzednio cumowała słynna „Błyskawica”.

Precyzyjnie przygotowane miejsce dla „Sokoła” znajduje się przy Nabrzeżu Pomorskim w Basenie Prezydenta, tuż obok prestiżowego skweru Kościuszki. W tym samym miejscu jeszcze do niedawna kotwiczył inny statek – legendarny niszczyciel i muzeum „Błyskawica”, który na czas operacji przetransportowania „Sokoła” został przeholowany do Portu Wojennego na Oksywiu.

Okręt ważący ponad 350 ton zostanie umieszczony na specjalnie do tego celu przygotowanych paletach a następnie, za dwa dni, przeniesiony na platformy z kołami. Jak informuje Aleksander Gosk, w środę 22 listopada rozpocznie się końcowy etap operacji, czyli transport okrętu na teren wystawy plenerowej Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Nie jest jeszcze znana dokładna godzina tego wydarzenia.