Planowane przetargi na budowę portu zewnętrznego w Gdyni

Podczas niedawnej konferencji w Gdyni, która dotyczyła budowy portu zewnętrznego, Marcin Horała, wiceminister w resorcie funduszy i polityki regionalnej, wyraził optymizm, że pod koniec roku uda się wybrać partnera do realizacji tego przedsięwzięcia. Przyznał również, że rok 2022 przyniesie możliwość sfinalizowania umowy i rozpoczęcia robót budowlanych.

Marcin Horała, pełniący jednocześnie rolę kandydata na posła w okręgu gdyńskim, aktywnie uczestniczył w czwartkowej konferencji prasowej poświęconej tematyce budowy portu zewnętrznego w Gdyni. W swojej wypowiedzi podkreślił, że ostatnie lata kadencji upłynęły na dokładnym planowaniu i projektowaniu tej inwestycji.

Jak dodał wiceminister, wykonano już wszystkie niezbędne badania środowiskowe i uzyskano stosowne decyzje środowiskowe. Podkreślił także, że pozyskano decyzję lokalizacyjną dla tej inwestycji. Na dodatek zapewniono środki finansowe z budżetu państwa na realizację tego przedsięwzięcia. Jak zaznaczył, port niedługo podpisze umowę z Urzędem Morskim dotyczącą inwestora zastępczego, który będzie odpowiedzialny za budowę tej części publicznej infrastruktury.

Wiceminister Horała poinformował także, że nadal toczy się proces biznesowy dotyczący terminalu. Podkreślił, że po zakończonym dialogu konkurencyjnym, w którym brali udział najwięksi światowi operatorzy terminali morskich, można spodziewać się dalszych kroków w tym kierunku.