Skąd wzięła się nazwa miejscowości Jurata?

Jurata to nadmorska miejscowość, której nazwa pochodzi od litewskiej bogini mórz Jurate, która jest najpiękniejszą i najstarszą syreną.

Nazwa „Jurata” – geneza i legenda

Według legendy zakochała się w rybaku przez co zniszczono jej bursztynowy pałac. Juratę od lat odwiedza elita społeczna, mówi się, że sam Kossak tutaj malował swój słynny obraz „Zaślubiny z morzem”. Jest to piękne turystyczne miasteczko, do którego każdego lata przybywają tłumy turystów. Można tu plażować lub zwiedzać piękne okolice. Jeśli pogoda nie pozwala na spędzanie czasu na plaży jest tu wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia.

Pomnik syreny – Jest najważniejszym punktem w mieście. Przedstawia pomnik bogini morskiej, od której pochodzi nazwa miejscowości. Jest położona w samym centrum, przy wejściu na molo o długości 320 metrów, które jest przedłużeniem głównej ulicy. To tutaj miasto tętni życiem.

Dom Kossaka – Położony przy ulicy Świętopełka dom, w którym mieszkał i tworzył Wojciech Kossak. Mówi się, że to tutaj powstały jego najpiękniejsze obrazy przedstawiające morze. W budynku jest w tej chwili zlokalizowana Pracownia Cafe Kossakówka.

Muzeum Obrony Wybrzeża – Tu znaleźć można ogromny kawałek historii polskiego wybrzeża. Podczas II wojny światowej dużo działo się na linii brzegowej. W muzeum można oglądać, jak walczyli żołnierze oraz jakiego sprzętu używali. Zwiedzając bunkry poznajemy historię Juraty i okolic.

Fokarium – To miejsce, które uwielbiają dzieci. Jest to zoo dla ssaków morskich, w którym można zobaczyć i poznać historie foki szarej, która coraz rzadziej występuje w Morzu Bałtyckim.

To tylko niektóre atrakcje Juraty, warto spędzić tu urlop!